Wyprawa do Płocka

12 grudnia, gdy zabrzmiał dzwonek na pierwszą lekcje, uczniowie klas IV-VII wyruszyli autokarem na zajęcia do Płocka, aby odbyć podróż w czasie. Znaleźli się w Muzeum Mazowieckim. To najstarsze muzeum publiczne w kraju, powołane do istnienia na skutek decyzji władz Królestwa Polskiego, powstałe w 1821r. Posiada zbiory historyczne, numizmatyczne, artystyczne, archeologiczne i etnograficzne. Uczniowie mogli poznać historię X wieków miasta Płocka, który przez 59 lat był stolicą Polski (1079-1138). Wystawa „X Wieków Płocka. Płock w przestrzeni kulturowej Mazowsza, Polski, Europy” mieści się na 3 piętrach nowego budynku i przedstawia 1000 lat bogatej historii miasta. Uwagę uczestników wycieczki przyciągnęła makieta (o pow. ok. 40 m²) ukazująca miasto z około 1800 roku.

Wizytówką Muzeum Mazowieckiego są wnętrza mieszczańskie przełomu XIX i XX wieku znajdujące się na dwóch piętrach kamienicy secesyjnej, która swa nazwę zawdzięcza ekspozycji poświęconej sztuce secesyjnej. Znajdziemy tam jadalnie, pokój stołowy, salony, bibliotekę, sypialnie, gabinet i pokój dziecka. Ponadto sale rzemiosła artystycznego – szkła, ceramiki, metalu, biżuterii – galerię malarstwa i rzeźby okresu Młodej Polski oraz medalierstwa z przełomu XIX i XX wieku.

Po tak interesującej lekcji muzealnej uczniowie odbyli spacer do budynku teatru dramatycznego im. Jerzego Szaniewskiego, aby tam obejrzeć spektakl pt. „Opowieść wigilijna” na podstawie opowiadania Charlesa Dickensa. Widowisko muzyczne Opowieść wigilijna mówi o skutkach samotności spowodowanej egoizmem i chciwością. Przypomina o potrzebie wzajemnej życzliwości, która w obliczu szczerej skruchy potrafi odmienić widzenie świata i ludzi.
Spektakl wprowadził uczniów w klimat świat Bożego Narodzenia oraz pozwolił przypomnieć odwieczną Prawdę o sensie naszego życia.

Ewa Cyrankowska

Dodaj komentarz