Interdyscyplinarna wyprawa szóstoklasistów do Torunia

Uczniowie klasy VI przekonali się, że nauka może być fascynującym przeżyciem. W poniedziałek, 23 kwietnia br. udali się do grodu Kopernika, aby tam wziąć udział w trzech niezwykłych zajęciach zorganizowanych w ramach 18. Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Nie był to jedyny cel ich wyprawy.

Swoją przygodę rozpoczęli od wizyty w Domu Legend Toruńskich, gdzie przenieśli się w czasie do średniowiecza, aby stać się bohaterami sześciu najsłynniejszych opowieści związanych z miastem, które odwiedzili. Biorąc udział w interaktywnym spektaklu przeżyli m.in. krzyżackie przysposobienie, odegrali legendarną scenę, jaka zdarzyła się podczas wizyty króla Władysława Jagiełły w Toruniu oraz stoczyli flisaczy turniej na tratwach. Mogli także przekonać się o tym jak czuł się łotr zamknięty w żelaznej klatce, sprawdzić czystość swego serca pod wzniesioną samodzielnie Krzywą Wieżą, jak również zadzwonić miniaturą uruchamianej stopami Trąby Bożej. Cały spektakl, oprócz wielu emocji i dużej dawki humoru dostarczył uczniom nowej wiedzy związanej z toruńskimi legendami.

Wydział Matematyki i Informatyki UMK – to miejsce, gdzie szóstoklasiści realizowali kolejne punkty swojej naukowej wyprawy. Katedra Algebry i Geometrii UMK w ramach 18. Festiwalu Nauki i Sztuki organizowała m.in. warsztaty pt. „Pleciemy 3 po 3, czyli origami 3D”, podczas których nasi uczniowie zostali porwani w fascynujący świat matematycznego origami. Zaginając, składając i łącząc w różny sposób kolorowe kwadraty tworzyli znane im z lekcji figury przestrzenne. Pani dr Alicja Jaworska-Pastuszak stawiała przed uczestnikami warsztatów niełatwe zadania, wśród których znalazły się m.in. złożenie i nadmuchanie sześcianu oraz splecenie kuli. Wszyscy uczniowie z dużym skupieniem i dokładnością tworzyli swoje trójwymiarowe modele, przekonując się tym samym, że papierowy samolocik nie jest szczytem ich możliwości konstrukcyjnych.

Po warsztatach szóstoklasiści udali się do sali konferencyjnej, gdzie mogli obejrzeć wystawę interaktywną o nazwie „Dzień z życia piksela”, przygotowaną wspólnie na potrzeby festiwalu przez Zakład Baz Danych oraz Koło Matematyki Stosowanej UMK. Studenci, doktoranci, uczniowie oraz pracownicy wydziału demonstrowali zwiedzającym, co można stworzyć przy wykorzystaniu dzisiejszych narzędzi i nowoczesnej technologii. Tematyka wystawy była różnorodna: rozszerzona rzeczywistość, sztuczne sieci neuronowe, iluzje holograficzne, obrazowanie przestrzenne, interakcje człowiek-komputer oraz wiele innych. Nie zabrakło także propozycji dla uczniów na inspirujące projekty do realizacji w klasie lub domu. Wszystko to było niezwykle ciekawe, a co najważniejsze – na wyciągnięcie ręki.

Czas oczekiwania na następne warsztaty uczestnicy wyjazdu wykorzystali na zwiedzanie Toruniu. Przemieszczając się z ulicy Chopina na ulicę św. Jakuba mieli okazję obejrzeć m.in. pomnik Józefa Piłsudskiego, Krzywą Wieżę, mury obronne oraz inne toruńskie zabytki.

Ostatnimi zajęciami, w jakich nasi uczniowie wzięli udział dzięki odbywającemu się w Toruniu Festiwalowi Nauki i Sztuki, były warsztaty pod nazwą „Archeolog czy paleontolog?”. Miały one miejsce w pięknie odrestaurowanym budynku Biblioteki Muzeum Okręgowego w Toruniu. Prowadząca zajęcia – pani dr Ewa Bokiniec wyjaśniła uczniom, jaka jest różnica miedzy pracą archeologa i paleontologa. Oglądając prezentację szóstoklasiści dowiedzieli się m.in., jakie znaczenie dla naszej wiedzy o przeszłości mają zabytki archeologiczne oraz dlaczego wszelkie, znalezione przedmioty z przeszłości powinny trafiać do specjalistów i właściwych instytucji. Po niezwykle ciekawej prelekcji nastąpiła dla każdego z uczniów chwila próby, podczas której mógł przekonać się o tym, czy odpowiadałaby mu praca przy eksploracji zabytków i skamielin. Posługując się młotkiem, dłutkiem, łopatką i pędzelkiem uczestnicy warsztatów odkrywali ukryte w różnym podłożu  „zabytki”, które później mogli zabrać ze sobą do domu.

Podczas całego wyjazdu towarzyszyła uczniom piękna pogoda. Z trwającej ponad 10 godzin  wyprawy wrócili do domów pełni pozytywnych emocji i z dużym zasobem nowej wiedzy oraz niezwykłych doświadczeń.

Beata Góralczyk

Zbigniew Łukaszewski