Kotlina Kłodzka i Góry Stołowe

Czterodniowa wycieczka uczniów naszej szkoły do Kotliny Kłodzkiej była udana pod każdym względem. Atrakcyjny i różnorodny program zapewnił wiele niezapomnianych wrażeń, pogoda nie zawiodła, a dobry nastrój nikogo nie opuszczał. Wyjazd zaplanowany i zorganizowany przez pana Józefa Laskowskiego, jak zwykle był bardzo udany. Serdecznie dziękujemy panu Laskowskiemu za trud włożony w przygotowanie naszej wycieczki.

A co na niej zobaczyliśmy?

Pierwszego dnia odwiedziliśmy  Afrykarium, które od niedawna jest jedną z atrakcji wrocławskiego zoo. Jest to unikatowy na skalę światową kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. Są to Morze Czerwone, Afryka Wschodnia, Kanał Mozambicki, Wybrzeże Szkieletów i dżungla nad rzeką Kongo. Przemierzając trasę zwiedzania, uczniowie zobaczyli m.in. ekosystem rafy koralowej, poruszające się z wielką gracją hipopotamy nilowe czy krokodyle i manaty. Jednak największe wrażenie wywarł 18 metrowy tunel z akrylu, który umożliwia podziwianie żółwia zielonego, rekinów, płaszczek, a także innych gatunków ryb.

Kolejnym punktem programu był Kościół Pokoju w Świdnicy, który  został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2001 r., jako niepowtarzalne świadectwo wiary, wspólnoty religijnej oraz rozwiązań architektonicznych. Ten  Pomnik Historii to największa drewniana barokowa świątynia w Europie wzniesiona w 1657 poza murami miasta, bez wież i dzwonnicy, tylko z nietrwałych materiałów: z drewna, piasku, słomy i gliny. Nie mógł przypominać kościoła, a budowa nie mogła przekroczyć roku. To fenomen, że mimo nietrwałych materiałów budynek stoi 360 lat zadziwiając wytrzymałością konstrukcji.

Najbardziej emocjonującym wydarzeniem wycieczki dla większości uczniów była wizyta   w Czechach. Tam w towarzystwie pani przewodnik podziwialiśmy  unikalne Skalne Miasto Adrspach, gdzie formy skalne zbudowane z piaskowca płytowego zostały tak malowniczo i wspaniale wyrzeźbione przez naturę. 100 metrowe skalne ściany sprawiają często monumentalne wrażenie. Poruszenie wywołało także piękne szmaragdowe jezioro starej piaskarni otoczone różnobarwną roślinnością oraz górne jeziorko, gdzie ciekawą atrakcją był przepływ wieloosobowymi tratwami. Wyprawa była dla uczniów dość męcząca, ale gospodarz naszego pensjonatu zadbał o posiłek regeneracyjny, bowiem oprócz obiadokolacji tego dnia zorganizowano dla nas ognisko i pieczenie kiełbasek.

Trzeci dzień zwiedzania rozpoczęliśmy w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin Patronki Ziemi Kłodzkiej. Jest to barokowa bazylika znajdująca się w Wambierzycach. Tuż obok świątyni znajduje się wystawa ruchomych szopek, pochodzących z drugiej połowy XIX w., którą także obejrzeliśmy.

Następnie udaliśmy się do Kletna, gdzie znajduje się Jaskinia Niedźwiedzia. Jest ona najdłuższą z jaskiń sudeckich i jedną z najdłuższych i najgłębszych w Polsce. Znana długość sal i korytarzy wynosi ponad 5 km, natomiast głębokość to ponad 100 m. Uczniowie przemierzyli niezwykle atrakcyjną trasę turystyczną  z niepowtarzalną i dobrze zachowaną szatą naciekową jaskini oraz dużą ilością kości zwierząt epoki lodowcowej. Największe ilości szczątków należą do niedźwiedzia jaskiniowego, stąd też jaskinia wzięła swoją nazwę.

Wszyscy uczestnicy wyjazdu byli zaintrygowani nazwą następnego miejsca, które odwiedziliśmy. Mowa o arboretum, czyli leśnym ogrodzie  drzew i krzewów egzotycznych   w Lądku Zdroju. Jest to najwyżej położone arboretum w Polsce, w którym obecnie można zobaczyć około 150 gatunków drzew i krzewów.

Na zakończenie dnia odwiedziliśmy Międzygórze, gdzie znajduje się  największy i najwyższy wodospad  w Masywie Śnieżnika, jednocześnie drugi co do wysokości w Sudetach. Wokół wodospadu rośnie piękny, stary las mieszany i wznoszą się malownicze skałki. Wodospad wraz z najbliższym otoczeniem objęte są od 1958 roku ochroną i tworzą rezerwat przyrody „Wodospad Wilczki”. Teren rezerwatu został przystosowany jest do zwiedzania. Nad wodospadem znajduje się mostek, a wokół niego wyznaczono ścieżki oraz schodki prowadzące do tarasów widokowych, tak by można było oglądać wodospad i wąwóz z każdej strony.

Ostatnim odwiedzonym miejscem w czasie wycieczki była kopalnia złota w Złotym Stoku. To niezwykłe miejsce urzekło nas legendą o Gertrudzie- odważnej kobiecie, która wyruszyła do kopalni, by ocalić swego męża. Każdy poczuł też zimny dreszcz na plecach, gdy poznał historię chodnika śmierci i przeżył spotkanie z gnomem. Oczywiście były to zaplanowane atrakcje dla turystów, dzięki którym wizyta w kopalni nie będzie zapomniana przez nikogo. Dużą atrakcją był także skarbiec. To tutaj można zobaczyliśmy 1066 „złotych” sztabek odpowiadających 16 tonom złota uzyskanym w ciągu całego czasu pracy kopalni, tj przez ok. 1000 lat. Uczniów bardzo poruszyła także historia górników pracujących w kopalni oraz ich niewyobrażalny trud. Pełni wrażeń i emocji opuściliśmy kopalnię wyjeżdżają na zewnątrz trasą ok. 300 metrową Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem.

Tradycją szkolnych  wyjazdów jest wizyta w MC Donalds, więc odwiedziliśmy tę restaurację w Ostrowie Wielkopolskim. Był to ostatni punkt programu wycieczki, po którym wyruszyliśmy w drogę do domu, gdzie czekali na nas stęsknienie rodzice :).