Stacje zadaniowe i lapbooki

Jak sprawdzić, czy cel lekcji został osiągnięty? Jak skutecznie utrwalić nauczany materiał? Można to uczynić wieloma tradycyjnymi metodami, można też zaproponować uczniom coś nieszablonowego i na przykład wyjść z nimi poza salę lekcyjną. Niedawno swoją wiedzę o kątach w trójkątach i czworokątach sprawdzali poza klasopracownią nasi szóstoklasiści. Podzieleni na trzyosobowe zespoły, poszukiwali na szkolnych korytarzach stacji zadaniowych, aby poprawnie odpowiedzieć na umieszczone w nich pytanie i dowiedzieć się, która stacja jest następna. Dla tych, którym udało się zrobić to najszybciej, czekały na materacach tematyczne puzzle. Obie formy utrwalania wiedzy wymagały od uczniów współpracy, a więc były też okazją do kształcenia kompetencji społecznych.

Nietypowa praca domowa – czyli lapbook o trójkątach i czworokątach, to kolejny dowód na to, że mamy w szkole zdolną i kreatywną młodzież. Uczniowskie książeczki  zawierały mnóstwo informacji przedstawionych na rysunkach i zamieszczonych w notatkach, które znalazły swoje miejsce w różnych skrytkach i przeróżnych elementach ruchomych lapbooków. Brawo za pomysłowość i inwencję!

“Matematyka pustej klasy” jest jednym z modułów realizowanego przez klasę VI projektu. Szóstoklasiści meldują ”(Nie)zwykłej matematyce” zrealizowanie zadania 9 tego modułu.