Czterech Andrzejów, cztery szyfry i jeden kalendarz

Obchodzone niedawno andrzejki były dla szóstoklasistów okazją do poznania wybitnych i cenionych polskich matematyków o imieniu Andrzej, a wśród nich znaleźli się profesorowie: Andrzej Bielecki, Andrzej Białynicki – Birula i Andrzej Grzegorczyk.

Uczniowie klasy VI oglądając film, na znanym im dobrze kanale edukacyjnym ”pi-stacja”,  dowiedzieli się między innymi o zastosowaniach matematyki w takich dziedzinach nauki jak: sztuczna inteligencja, biocybernetyka i cybernetyka ekonomiczna. Mogli przekonać się również o tym, że oprócz satysfakcji i społecznego uznania, zajmowanie się matematyką może przynosić czasami niemałe gratyfikacje finansowe. Tak było w przypadku angielskiego matematyka, który w 1994 r. udowodnił jeden z najsłynniejszych problemów matematycznych – twierdzenie Fermata. Twierdzenie to pozostawało bez dowodu aż 300 lat! Udowodnił je Andrew John Wiles, który za dowód zajmujący 100 stron formatu A4 otrzymał Nagrodę Abela – najbardziej pożądaną nagrodę  w świecie matematyki. Wartość tej nagrody to około 3 mln zł.

Zapraszamy do poznania innych ciekawostek o matematykach Andrzejach.

https://pistacja.tv/film/promo001-matematyczne-andrzejki

Przed obejrzeniem filmu szóstoklasiści poznali jego bohaterów rozwiązując zadania z czterema szyframi: komórkowym, ga-de-ry-po-lu-ki, szachownicą Polibiusza i szyfrem Cezara. Szyfry te będą często występować w zadaniach umieszczanych na matematycznym kalendarzu adwentowym. Umilą one młodzieży oczekiwanie na święta, a przy okazji stworzą szansę na zdobycie oceny celującej i nagrody rzeczowej.

Andrzejkowa matematyka nie mogła obyć się bez odpowiedniej wróżby. Uczestnicy zajęć wykonując różne obliczenia zbadali moc swojego imienia. Wróżeniu  towarzyszyło wyjątkowe zaciekawienie i skupienie.

Opisane powyżej aktywności związane są z realizacją ogólnopolskiego projektu edukacyjnego ”(Nie)zwykła matematyka”. Podejmując je nasi szóstoklasiści zrealizowali zadanie 7 z modułu I oraz zadanie 9 z modułu X.