Trwa realizacja matematycznego projektu

Projekt „MAMY MATEMATYCZNĄ MOC!” daje naszym uczniom wiele możliwości uczenia się matematyki w atrakcyjny dla nich sposób. Gry planszowe, które szkoła pozyskała dzięki dofinansowaniu przyznanemu przez Fundację mBanku, stały się wśród uczniów prawdziwym „przebojem” mijającego miesiąca. Uczestnicy projektu chętnie grają w nie podczas dodatkowych zajęć oraz wypożyczają do domu na weekendy. Spędzając miło czas przy matematycznych planszówkach i układankach kształcą m.in. umiejętności logicznego myślenia, wnioskowania, czy też planowania i realizowania własnych strategii. Doskonalą również sprawność rachunkową oraz uczą się zasad „zdrowej” rywalizacji.

„Różne oblicza matematyki” – to nazwa bloku zajęć dodatkowych, podczas których uczniowie pracują metodą projektu z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK). Na tych zajęciach powstaje także oryginalny „Zbiór zagadek i rebusów matematycznych”, którego autorami są uczestnicy projektu.

Prace uczniów oraz fotograficzne relacje z przebiegu projektu można oglądać na szkolnej gazetce poświęconej projektowi. Tam też uczniowie mają możliwość wyrazić swoje opinie o całym przedsięwzięciu. Oto kilka z nich:

„W mPotędze podoba mi się wiele rzeczy takich, jak np. granie w różne gry i szyfrowanie. Fajna jest także możliwość wypożyczania gier. Zawsze po wypożyczeniu gry spotykamy się z koleżankami i wspólnie gramy. Najbardziej podoba mi się Kod Faraona i PYLOS. Poza tymi wszystkimi zaletami, jest jeszcze taka zaleta, że spędzamy więcej czasu z panią Beatą Góralczyk.” (Anastazja Toczek – klasa IV)
„Na zajęciach m2 podoba mi się bardzo dużo rzeczy – np. gry i zabawy, które organizuje pani Beata. Bardzo mi się to wszystko podoba. Na tym nie ma niczego niefajnego, bo wszystko jest fajne, a tak naprawdę super!!!” (Patrycja Czachorska – klasa IV )
„Podczas zajęć ufundowanych przez Mbank bardzo dobrze bawimy się w całym naszym gronie. Ostatnie lekcje spędziliśmy na graniu w gry planszowe np. Kod Faraona czy Biznes po europejsku. Bardzo lubimy te zajęcia, bo mile spędzamy czas i jest na nich świetna atmosfera. Dlatego też cała nasza klasa bardzo lubi matematykę.” (Maja Rygielska – klasa V)
„W każdy weekend wypożyczam ze szkoły jedną grę. Zamiast grać w gry komputerowe, całą rodziną gramy w ciekawe gry planszowe. Co tydzień można mieć w domu inną grę. Wszystkie gry są interesujące. Nawet mój młodszy brat próbuje z nami grać.” (Szymon Puciński – kl. V)
„Bardzo lubię wypożyczać gry matematyczne do domu. Gramy w nie wspólnie z całą rodziną. Niekiedy spotykam się w soboty z kolegami i koleżankami z klasy, aby wspólnie grać. Wszystkie gry są bardzo fajne, ale najbardziej podoba mi się PYLOS.” ( Marta Kiełkowska – klasa VI)
„Bardzo lubię wypożyczać matematyczne gry w szkole. Zazwyczaj gram w nie z rodziną, ale zdarza się też, że z przyjaciółmi. Najfajniejszą grą, którą do tej pory miałam są SCRABBLE. Mam w planach poznać wszystkie gry, które zostały zakupione do szkoły w ramach projektu.” (Anastazja Wiśniewska – klasa VI)
„Na zajęciach prowadzonych w ramach projektu matematycznego poznałam niedawno liczby doskonałe, których wcześniej nie znałam. To były ciekawe zajęcia, na których wykorzystywaliśmy Internet, aby rozszerzać swoją wiedzę matematyczną. Mieliśmy też do wykonania w grupie różne zadania dotyczące liczb doskonałych.” (Emilia Dędza – klasa VII)
„Niedawno na dodatkowej matematyce poznaliśmy różne ciekawe liczby. Moja grupa zajmowała się liczbami zaprzyjaźnionymi. Wcześniej nie słyszałam o takich liczbach. Pani Beata podała nam adresy stron www. dotyczących matematyki. Internet okazał się bardzo pomocny w rozwiązywaniu zadań związanych z nowo poznanymi liczbami, np. umożliwił szybkie znalezienie wszystkich dzielników danej liczby.” (Bożena Bolewska – kl. VII)
„Na dodatkowych zajęciach matematyki moja grupa zajmowała się liczbami pierwszymi. Dowiedziałem się, że każda liczba parzysta większa od 4 może być przedstawiona w postaci sumy liczb pierwszych. Dowiedziałem się też, jaki zapis ma największa znana liczba pierwsza. Z tą liczbą związane było zadanie, które wykonywaliśmy. Polegało ono na obliczeniu ilości potrzebnych do zapisania tej liczby zeszytów 32-kartkowych. ” (Kacper Sekulski – kl. VII)

Dodaj komentarz