Mierzyli, ważyli, porównywali oraz odkrywali tajemnice pewnych wielościanów

Szóstoklasiści biorący udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym ”(Nie)zwykła matematyka” zrealizowali kolejne zadania. Tym razem podjęli wyzwania nr 7 i 8 z modułu VII tego projektu.
Pierwsze z nich pt. ”Piłka piłce nierówna”, stworzyło uczniom okazję do szacowania wagi i średnicy oraz wykonywania dokładnych pomiarów 14 różnych piłek, które udało im się znaleźć w szkole.
Drugie zadanie – ”Papierowa piłka” – dało możliwość poznania niektórych wielościanów platońskich i archimedesowych. Większości szóstoklasistom udało się wykonać papierowe modele wybranych brył w oparciu o przygotowane siatki. Siatki okazały się też bardzo pomocne przy budowaniu szkieletowych modeli wielościanów foremnych i półforemnych. Powstałe bryły intrygowały nie tylko swoją konstrukcją, ale także nazwą. Wśród figur przestrzennych, które w styczniu można było podziwiać w pracowni matematycznej znalazły się: wielościany foremne – ośmiościan, dwunastościan i dwudziestościan oraz półforemne: ośmiościan ścięty, sześcio-ośmiościan, sześcio-ośmiościan rombowy mały, sześcio-ośmiościan rombowy wielki, a także dwudziesto-dwunastościan rombowy mały.
Niewątpliwym atutem realizacji tej części projektu było rozwijanie u uczniów wyobraźni przestrzennej.