Matematyczno-historyczna wyprawa do Warszawy

Nasza szkoła została wyróżniona zaproszeniem na ogólnopolskie podsumowanie V edycji Programu mPotęga, które odbyło się 14 marca br. w Centrum Nauki Kopernik.

Spotkanie reprezentacji szkół, przybyłych z różnych rejonów kraju do Warszawy w Dzień Liczby Pi, miało formę pikniku obfitującego w wiele ciekawych atrakcji przygotowanych przez Fundację mBanku. Uczestnicy spotkania wzięli udział między innymi w zajęciach pt. „Matematyczna pomarańcza – ile jest matematyki na globusie? Ile jest matematyki na pomarańczy?”, które poprowadzili dr Anna Rybak i dr István Lénárt. Podczas tych zajęć uczniowie eksperymentalnie mogli przekonać się o tym, że geometria na sferze różni się od planimetrii, konstruując np. trójkąt z trzema kątami prostymi lub odkrywając dwa środki okręgu. Zwiększyli też swoją wiedzę o to, w jaki sposób prawa geometrii nieeuklidesowej wykorzystywane są w życiu codziennym. Wielką sympatię młodzieży zyskał węgierski naukowiec, który z wyjątkową ekspresją i ogromnym poczuciem humoru demonstrował rzutowanie na płaszczyznę różnych figur przedstawionych na sferze. Podczas pikniku nie zabrakło również ciekawych gier i łamigłówek matematycznych, o które zadbali wolontariusze z grupy studenckiej „Projektor”.

Po przerwie na lunch, uczniowie mieli okazję do samodzielnego odkrywania tajników różnych dziedzin naukowych podczas zwiedzania CNK i oglądania zamieszczonych w tym miejscu ekspozycji.

Piknik podsumowujący V edycję Programu mPotęga był doskonale zorganizowany i gwarantował jego uczestnikom wiele wrażeń. Na zakończenie imprezy każdy z uczniów otrzymał od Fundacji mBanku zestaw upominkowy.

Udział w imprezie był możliwy dzięki realizowanym przez nas w tym roku szkolnym dwóm projektom matematycznym, na które nasza szkoła pozyskała granty o łącznej wartości 12 tys. zł. Dumą napawa nas fakt, że opis jednego z tych projektów – „Matematyka z historią w tle”, został zamieszczony na stronie Programu mPotęga w zakładce „Inspirujące działania” jako przykład stosowania innowacyjnych metod i form nauczania matematyki.

Druga część wyprawy do Warszawy nawiązywała do obchodzonej w 2018 r. setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy wycieczki wzięli udział w lekcji muzealnej pt. „Artystyczna droga do wolności” w ramach wystawy „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918”. Celem zajęć było skonfrontowanie ówczesnych wydarzeń historycznych i politycznych z przemianami w polskiej sztuce. Uczniowie mieli okazję pogłębienia swojej wiedzy na temat okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości przez pryzmat dzieł sztuki, jakie powstały w tamtym czasie. Oglądając obrazy i rzeźby przybliżyli sobie ten bolesny i ważny czas dla naszej ojczyzny, dowiadując się między innymi w jaki sposób artyści (głównie malarze) oddziaływali na Polaków u schyłku zaborów oraz w czasie walk niepodległościowych. Z zainteresowaniem podziwiali obrazy Jacka Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej, Tadeusza Makowskiego, Witolda Wojtkiewicza, Wojciecha Kossaka, Stanisława Fabijańskiego, Leona Wyczółkowskiego i wielu innych artystów zamieszkałych na ziemiach polskich i poza nimi. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, odkrywając w malarstwie znaczenia symboliczne i alegoryczne, poznając popularne motywy, czy też odnajdując na obrazach znane postacie historyczne. Była to nie tylko wyjątkowa lekcja historii i sztuki – to była „wielka lekcja patriotyzmu”, która z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników tej wycieczki.

Ewa Cyrankowska i Beata Góralczyk