Zajęcia matematyczno-przyrodnicze w grupie starszej

Projekt Szkoła Jutra umożliwia uczniom klas starszych rozwijanie swoich zainteresowań i pogłębianie wiedzy w zakresie nauk ścisłych i przyrodniczych. Głównym celem zajęć, ale nie jedynym, jest doskonalenie umiejętności matematycznych naszej młodzieży na poziomie ponadpodstawowym.

Na cotygodniowych spotkaniach grupy uczniów, dla których matematyka jest fascynującą dziedziną nauki, nie brakuje akcentów związanych z fizyką, chemią lub geografią. Te przedmioty mają z matematyką wiele wspólnego, o czym mogli przekonać się uczestnicy projektu przy okazji realizacji między innymi takich zagadnień jak: przekształcanie wzorów, proporcje, stężenia procentowe roztworów, skala na mapach i planach oraz prędkość w ruchu jednostajnym i jednostajnie zmiennym.

Ciekawostki przyrodnicze pojawiały się również w treści zadań towarzyszących blokom tematycznym dotyczącym liczb i działań oraz potęg i pierwiastków, które realizowane były na początku projektu. Ciekawym doświadczeniem dla uczestników tych zajęć było samodzielne układanie różnego typu zadań, co jak się okazało, nie jest takie proste, jakby się na pozór wydawało.

W miniony poniedziałek grupa rozpoczęła realizację kolejnego cyklu tematów: „Zbieranie, odczytywanie i porządkowanie danych statystycznych”. Po przeprowadzeniu 4 ankiet wśród uczniów i nauczycieli naszej szkoły, uczestnicy projektu przygotowali staranne opracowanie swojego badania w postaci diagramów procentowych. Co ich interesowało? Nauczyciele odpowiadali na pytanie „Jaki powinien być każdy uczeń?” oraz zdradzali, jak najczęściej spędzają czas wolny. Uczniowie zaś wymieniali trzy najbardziej pożądane według nich postawy nauczycieli oraz poinformowali ankieterów o tym, co robią w czasie wolnym.

Wykonanie tego zadania sprawiło „młodym statystykom” wiele radości i satysfakcji.

                                                                                Beata Góralczyk