Mikołajki klas starszych w Rypinie

Chyba nikt, kto zna naszych uczniów, nie zastanawiał się nad tym, czy otrzymają oni mikołajkowe prezenty. Wiadomym było, że tak – każdy z nich bowiem był grzeczny, a nawet jak nie był – to starał się takim być (tylko nie zawsze mu to wychodziło). Takiego też zdania byli rodzice uczniów klas starszych, którzy postanowili ufundować miłą niespodziankę swoim dzieciom. W porozumieniu z wychowawcami i po akceptacji pomysłu przez panią dyrektor sprawili, że we wtorek – 6 grudnia br., nasi uczniowie wybrali się na lekcje do Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie i obejrzeli film w RDK.

Temat jednej z lekcji, w której mogli wziąć udział uczestnicy wyjazdu, brzmiał: „Dobrzyńskie Boże Narodzenie – regionalne obyczaje od adwentu do Trzech Króli”. Ciekawa narracja oraz piękny wystrój sali sprzyjały poznawaniu tradycji i obrządków towarzyszących okresowi świąt. W opowieści, którą uczniowie wysłuchali, nie zabrakło informacji o tradycyjnych potrawach wigilijnych, sposobie dekorowania domów, spędzania świątecznego czasu i innych, wielu historycznych ciekawostek związanych z naszą ”małą ojczyzną”. Zwieńczeniem tych zajęć było własnoręczne wykonanie przez uczestników spotkania ozdoby na choinkę oraz kartki z życzeniami bożonarodzeniowymi.

Temat drugiej lekcji to: „Szkolnictwo na Ziemi Dobrzyńskiej od połowy XIX wieku do 1970 roku”. Prawie jak za sprawą magicznego wehikułu czasu, nasi uczniowie znaleźli się w klasie z ubiegłego stulecia. Ubrani w szkolne mundurki, uważnie wsłuchiwali się w opowieści o tym, jak uczyli się ich przodkowie. Na koniec zajęć wzięli udział w lekcji kaligrafii podczas, której przekonali się o tym, jak niełatwym zadaniem jest pisanie gęsim piórem.

Oprócz interesujących lekcji w muzeum nasi grzeczni uczniowie spędzili miłe chwile w Rypińskim Domu Kultury oglądając film familijny pt. „Bella i Sebastian: Nowe pokolenie”. ”Ta mądra i czuła opowieść o sile, jaką można czerpać z przyjaźni; o wolności, jaką daje życie blisko natury; o odbudowywaniu niełatwych rodzinnych relacji, a także stawianiu czoła złu i przeciwnościom losu” – doskonale wpisała się w realizację celów szkolnego programu profilaktyczno-wychowawczego.

Ponieważ wśród wielu zalet, które nasi uczniowie bezsprzecznie posiadają, jest między innymi poczucie humoru – to ”fotki szkolnych celebrytów” na ściance w kinie też sobie nie odmówili.

Takich niespodzianek przydałoby się więcej – stwierdzili uczestnicy wyjazdu, którzy po powrocie do swoich domów pamiętali o podziękowaniach dla pomocników św. Mikołaja.