Mikołajkowa wycieczka klasy ósmej

Najstarsi uczniowie naszej szkoły sami postanowili sprawić sobie mikołajkowy upominek i 6 grudnia wybrali się wspólnie na klasową wycieczkę. Wcześniej zadbali o to, aby samodzielnie pozyskać na ten wyjazd fundusze, czego efektem było zebranie przez nich kwoty równej prawie 70% kosztów całego wyjazdu.

Swoją mikołajkową przygodę rozpoczęli w Golubiu-Dobrzyniu, gdzie mogli dokładnie poznać historię jednego z najpiękniejszych zamków w regionie. O tajemnicach ukrytych w murach tego zabytkowego obiektu i jednocześnie prężnie działającego ośrodka turystyczno-kulturalnego opowiadała uczniom pani przewodnik. Podczas zwiedzania golubskiej twierdzy ósmoklasiści podziwiali gotycką architekturę – surowe, ceglane mury i piękne sklepienia krzyżowo-żebrowe. Przeszli po końskich schodach i poznali związaną z nimi legendę. Odwiedzili refektarz, gdzie ongiś bracia zakonni jadali posiłki i wyprawiali uczty, a obecnie w tym pomieszczeniu można podziwiać wystawę średniowiecznej broni. W dawnym dormitorium (rycerskiej sypialni) obejrzeli instalację archeologiczną pt. „TAJEMNICE GÓRY ŚWIĘTEGO WAWRZYŃCA”- ekspozycję przedmiotów z okresu wczesnego średniowiecza. W  kaplicy zamkowej zobaczyli m. in. typowe dla gotyku wysokie ostrołukowe okna z maswerkami i wznoszące się aż do drugiego piętra trójprzęsłowe sklepienie gwieździste. W pomieszczeniu znajdującym się tuż obok noszącym nazwę infirmeria (dawna sala szpitalna) wysłuchali ciekawostek dotyczących Anny Wazówny i jej zainteresowań ziołolecznictwem. W dawnym kapitularzu duże zainteresowanie zwiedzających wzbudziło tajemne przejście, których w zamku jest znacznie więcej. Zachwyt wzbudził również piękny portret najsłynniejszej golubskiej starościny, która wybrała sobie tą komnatę na sypialnię. Miejscu, gdzie stało łóżko królewny przypisuje się szczególną moc – jak głosi tradycja, wystarczy stanąć we wnęce, gdzie sypiała Anna Wazówna i pomyśleć życzenie, a spełni się ono na pewno. Oczywiście każdy z ósmoklasistów chciał się o tym przekonać. Podobnie było w przypadku celi pokutniczej. Każdy z uczniów wszedł na chwilę do tego pomieszczenia, gdyż jak głosi legenda – jeśli ktoś chce mieć odpuszczone grzechy powinien chociaż chwilę w tym miejscu pobyć. Zwiedzając krzyżacką twierdzą można było też poznać ponure świadectwo stosowanych w dawnych czasach kar. O tym jak były one dotkliwe i surowe, uczestnicy wyprawy dowiedzieli się słuchając opowieści pani przewodnik w izbie tortur oraz oglądając loch głodowy. Ostatnim punktem zwiedzania golubskiego zamku było muzeum etnograficzne, w którym znajdują się eksponaty będące świadectwem kultury materialnej mieszkańców okolicznych miejscowości.

Po interesującej lekcji historii w Golubiu-Dobrzyniu uczniowie udali się do toruńskiego ogrodu zoobotanicznego, gdzie wzięli udział w świątecznych warsztatach rękodzielniczych.

Każdy z nich wykonał piękną ozdobę choinkową techniką decoupage, z wykorzystaniem motywów roślinnych i zwierzęcych. Samodzielne wykonanie ozdób sprawiło ich autorom dużo artystycznej satysfakcji i na pewno te dzieła zawisną na tegorocznych drzewkach świątecznych w ich domach.

Kolejnym punktem wyprawy był seans filmowy w CINEMA CITY. Uczniowie zdecydowali się pozostać w świątecznych nastrojach i wybrali film pt. „ Magiczne święta Ewy”. Fabuła filmu przedstawia zdarzenia w życiu dziesięcioletniej dziewczynki, która w wyniku różnych splotów okoliczności musi spędzić szkolną przerwę świąteczną na tajemniczej farmie położonej z dala od miasta. Po dotarciu na miejsce, wrażliwa na piękno natury Ewa próbuje razem z innymi mieszkańcami farmy uratować pobliski, stary las przed wycinką drzew. Przy okazji odkrywa strzeżoną od lat rodzinną tajemnicę i pomaga parze młodych ludzi odnaleźć miłość. Wszystko to dzieje się w przepięknej, zimowej scenerii Świąt Bożego Narodzenia.

Film był doskonałą okazją do realizacji wybranych treści z podstawy programowej – m.in. poruszał zagadnienia dotyczące rodziny i więzi międzypokoleniowych, tradycji i zwyczajów świątecznych oraz problematyki związanej z przyrodą i ochroną środowiska.

Swoją mikołajkową przygodę ósmoklasiści zakończyli w galerii handlowej Copernicus, gdzie po posiłku wzięli udział w praktycznych zajęciach pt.  „ŚWIĄTECZNA MATEMATYKA”.

Były one okazją do sprawdzenia uczniowskich  umiejętności wykonywania różnych obliczeń pieniężnych, szacowania wyników  działań oraz służyły utrwaleniu wiedzy dotyczącej procentów i związanych z nimi obliczenień.

Wyjazd klasy ósmej na wycieczkę był formą nagrody za ich aktywność w życiu szkoły – m.in. za udział w ogólnopolskim konkursie fotograficznym „Jesień w mojej okolicy” i zajęcie w nim I miejsca.

Beata Góralczyk